Święta zbliżają się wielkimi krokami, a z nimi kulinarne przygotowania. To niewątpliwie najsmaczniejszy czas w roku. Na stole pojawiają się potrawy, przygotowane według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Są pewne produkty, w tym roślinne bez których święta nie byłyby takie same.
W wielu domach wigilię rozpoczyna aromatyczny, intensywnie czerwony tradycyjny barszcz. Przygotowany na zakwasie ma bardzo wyrazisty zapach, a jego aromat zawsze kojarzy się z atmosferą świąt. Wiele osób ma problem z uzyskaniem odpowiedniej barwy. Warto pamiętać, aby barszczu czerwonego nie doprowadzić do wrzenia przy podgrzewaniu, bo straci swój koloryt. Kolejną podpowiedzią jest dodanie pod koniec gotowania łyżki soku z cytryny i startego na tarce obranego, surowego buraka. Wystarczy zamieszać, poczekać 2 minuty i gotowe.
Tradycyjny barszcz uwzględnia, również uszka. Dla wszystkich, którzy chcą spróbować czegoś innego świetnie sprawdzi się farsz na bazie świeżego szpinaku.
Składniki:
200 g szpinaku młodego
250 g mąki
40 g masła
szczypta soli
100 ml wody
250 g sera typu feta
2 ząbki czosnku
3 łyżki masła
cebula
garść posiekanej pietruszki
Przygotowanie:
- Do przesianej mąki dodać sól, dokładnie wymieszać. Zagnieść suche składniki z masłem.
- Dodać gorącą wodę i mieszać łyżką, aż do połączenia składników (gęsta masa).
- Przełożyć ciasto na stolnicę i wyrabiać przez około 15 min, do uzyskania gładkiej konsystencji.
- Odstawić ciasto do lodówki na około pół godziny.
- Cebulę zeszklić, dodać czosnek, szpinak i gotować 2-3 min. Całość ostudzić. Następnie dodać ser, natkę pietruszki i doprawić do smaku.
- Ciasto podzielić na 3 części i rozwałkowywać na 2 mm placki. Wąską szklanką wykrawać okręgi.
- Na środek okręgu nakładać farsz. Przykryć drugim okręgiem i sklejać warstwy, aby uzyskać tradycyjnie uformowane uszka.
- Gotować w osolonej wodzie około 3 min, do wypłynięcia uszek.
W wielu domach świątecznym rytuałem jest także pieczenie pierniczków. Nie wszyscy mają czas na przygotowanie ich z wyprzedzeniem, aby odpowiednio długo poleżały i zmiękły. W celu przyspieszenia tego procesu, warto włożyć do pudełka wraz z pierniczkami kawałek jabłka. Następnie należy wyjąć je po upływie doby. Wilgoć z owocu „wsiąknie” w pierniczki i naturalnie zmiękną.
Święta kojarzą nam się z ciepłem i aromatycznymi zapachami wigilijnych przysmaków. Jeżeli szukamy oryginalnego dodatku do świątecznych potraw, warto postawić na dodatki roślinne. Okres zimowy sprzyja występowaniu infekcji i wychłodzeniu organizmu. Idealnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie w codziennej diecie przypraw i ziół o działaniu rozgrzewającym, które nie tylko smakowo urozmaicą zimowy jadłospis, ale także korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.
Cynamon to przyprawa korzenna otrzymywana z kory drzewa cynamonowego. To nie tylko znana przyprawa, ale także roślina o ogromnym potencjale leczniczym. Cynamon zwiększa potencjał antyoksydacyjny i chroni przed wolnymi rodnikami. Ponadto działa przeciwcukrzycowo, przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. W kuchni nadaje się do wykorzystania zarówno do dań słodkich, jak i pikantnych. Cynamon to niezastąpiony składnik pierników oraz wina grzanego.
Imbir działa przeciwzapalnie, jest zalecany przy zapaleniu stawów, korzystnie wpływa na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Dodatkowo działa przeciwbólowo, przeciwmigrenowo, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Warto dodawać kilka plasterków imbiru do potraw lub herbaty, aby wzmocnić ich charakter rozgrzewający.
Kardamon wykazuje wielokierunkowe, korzystne działanie. Wpływa ochronnie na przewód pokarmowy, obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz posiada właściwości immunomodulujące. Wszystkie te cechy zawdzięcza obecności substancji bioaktywnych. Aromatyczne nasiona kardamonu są używane do dań z ryżu, ciast, a także jako składnik napojów (głównie kawy). Można go również używać do pierników i grzańca.
Kurkuma to surowiec roślinny, który oprócz właściwości rozgrzewających jest zalecany w walce z chorobami nowotworowymi. W badaniach dotyczących chorób nowotworowych stosuje się ekstrakty składnika wyizolowanego z kurkumy, którym jest kurkumina. Kurkuma znajduje szerokie zastosowanie w terapii wielu schorzeń: nieswoistych chorób zapalnych jelit, zapaleniu trzustki, hipercholesterolemii, miażdżycy, a nawet łuszczycy. Warto więc skorzystać z jej prozdrowotnego działania i używać podczas przygotowywania potraw. Mielona kurkuma jest doskonałym dodatkiem do zup i ryżu.
Jako przyprawę wykorzystuje się pączki kwiatowe goździka, które zaleca się używać w oryginalnej, nie sproszkowanej postaci. Warto trzymać je w szczelnie zamkniętych pudełkach, tak aby dłużej zachowały swój aromat. Głównym składnikiem goździków jest eugenol, posiadający właściwości odkażające i znieczulające. Innymi ważnymi substancjami aktywnymi są seskwiterpeny, charakteryzujące się właściwościami przeciwzapalnymi oraz przeciwwirusowymi. Goździki odznaczają się słodkim, ale jednocześnie lekko gorzkim i pikantnym posmakiem oraz korzennym aromatem. Idealnym przepisem na chłodne dni, może być grzaniec czy herbata z dodatkiem goździków. Goździki bardzo dobrze łączą się z cynamonem, kardamonem i imbirem. Zimowa aura sprzyja odkrywaniu korzennych aromatów, nie tylko w potrawach, ale również w świątecznych ozdobach. Pachnąca goździkami pomarańcza lub cynamonowa świeca mogą wprowadzić miły, świąteczny nastrój.
Mimo, iż tegoroczne święta z pewnością w wielu domach będą inne niż zawsze, warto zadbać o wyjątkową, ciepłą atmosferę, której nieodłącznym elementem jest bożonarodzeniowa kuchnia. Skorzystajmy z prostych porad, aby wigilijna kolacja przyniosła nam radość i szczęście.
Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim
Zastanawiasz się nad domowym ogródkiem w zdrowej i innowacyjnej uprawie hydroponicznej?
10 powodów, dla których polubisz Verdeat