Głównym surowcem ziołowym jest korzeń lubczyku, ale w celach kulinarnych wykorzystuje się również liście. Lubczyk pochodzi prawdopodobnie z terenów dzisiejszego Iranu. Obecnie uprawiany jest w wielu miejscach na świecie, również w Polsce. Korzeń lubczyku zbiera się w okresie jesiennym. Po zebraniu należy go szybko wyczyścić oraz wysuszyć. Jego najcenniejszym składnikiem jest olejek eteryczny, którego zawartość wynosi około 1%. Ze względu na obecność olejku eterycznego, korzeń lubczyku wykazuje działanie lekko moczopędne. Dzięki temu znajduje zastosowanie w leczeniu infekcji dróg moczowych, a także w przypadku wystąpienia obrzęków. Odwary przygotowywane z lubczyku działają również rozkurczowo, a także antybakteryjnie. Ciekawostką jest, że roślina ta była wykorzystywana kiedyś do przygotowywania afrodyzjaków. Wierzono, że zwiększa zarówno męskie, jak i kobiece libido. Lubczyk to także aromatyczna przyprawa. Liście rośliny mają niepowtarzalny smak i aromat. Zbiera się je w okresie od czerwca do sierpnia, a następnie w formie świeżej lub suszonej dodaje do potraw.
Lubczyk dobrze sprawdza się jako dodatek do:
- zup (szczególnie rosołu),
- dań mięsnych,
- dań rybnych,
- owoców morza,
- ziemniaków.
Należy jednak pamiętać, że ze względu na intensywny aromat wskazany jest umiar. Nadmiar lubczyku w potrawie nie każdemu przypadnie do gustu.
Bazylia pojawiła się w Polsce około XVI wieku i do dziś często gości na naszych stołach. Najczęściej pojawia się jako dodatek do dań kuchni włoskiej. Bazylia, którą hodujemy w naszym domowym ogródku wymaga dość obfitego podlewania i nasłonecznionego miejsca. Jeśli odpowiednio o nią zadbamy, odwdzięczy się nam liśćmi, które nie tylko posiadają niepowtarzalny smak i aromat, ale także wiele właściwości prozdrowotnych. Dodatek bazylii do potraw może korzystnie wpływać na przebieg procesów trawienia ze względu na pobudzanie wydzielania soków trawiennych. Oprócz tego działa lekko uspokajająco, kojąco i przeciwzapalnie.
Bazylia dobrze sprawdza się jako dodatek do:
- nasion roślin strączkowych,
- makaronu,
- marynat mięsnych i rybnych,
- serów,
- domowych sosów.
Świeże listki bazylii nie tylko dobrze smakują, ale i pięknie wyglądają. Dlatego mogą stanowić pewnego rodzaju dekorację dla naszych potraw. Oprócz świeżych listków możemy wykorzystać bazylię w formie suszonej i sproszkowanej.
Miętę znamy przede wszystkim z jej cennych właściwości jeśli chodzi o łagodzenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Związki w niej zawarte działają rozkurczowo na mięśnie gładkie układu pokarmowego. Ponadto stymulują wydzielanie żółci, co pomaga w trawieniu tłuszczów. Mięta może pomóc również w walce ze wzdęciami oraz nudnościami. Co ciekawe związki zawarte w tej roślinie mają również działanie lekko uspokajające. Kolejnym jej plusem jest fakt, że nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o uprawę.
Mięta dobrze sprawdza się jako dodatek do:
- orzeźwiających wakacyjnych napojów,
- mięs (szczególnie jagnięciny i baraniny),
- ryb,
- sorbetów.
Dodatek świeżych listków mięty sprawdza się również w przypadku zwykłej wody mineralnej. Wzbogacenie jej smaku, m.in. poprzez dodanie świeżej mięty i/lub kawałków ulubionych owoców to dobry sposób na to, aby przekonać się do picia wody mineralnej. Pamiętajmy, że odpowiednia ilość płynów jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Tymianek to roślina, która pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnomorskiego. Dlatego podróżując w te regiony, niejednokrotnie wyczujemy jej smak i aromat w lokalnych potrawach. Tymianek znany był już w czasach starożytnych. W starożytnym Rzymie wykorzystywano go nawet do przygotowywania kąpieli leczniczych. Związki zawarte w tymianku, mają działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, wykrztuśne, a także mogą pomóc w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Tymianek dodany do potraw ułatwia trawienie.
Tymianek dobrze sprawdza się jako dodatek do:
- mięs (szczególnie drobiu, wołowiny),
- zup,
- gulaszów,
- farszów,
- warzyw (szczególnie pora, brokułów, fasoli, szparagów).
Tymianek razem z liśćmi laurowymi i natką pietruszki tworzy mieszankę przypraw nazywaną bouquet garni. Wykorzystywana jest ona w kuchni francuskiej, najczęściej jako dodatek do gulaszów i zup.
Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim
Zastanawiasz się nad domowym ogródkiem w zdrowej i innowacyjnej uprawie hydroponicznej?
10 powodów, dla których polubisz Verdeat